Piłkarską jesień drużyny Puszczy i Okocimskiego – zespołów które kilka miesięcy wcześniej przegrały walkę o uniknięcie degradacji z I ligi – zakończyły tuż nad kreską (Okocimski) lub pod nią (Puszcza). Niestety oba zespoły padły ofiarą częstego zjawiska, kiedy to spadkowicz nie radzi sobie w nowym, teoretycznie mniej wymagającym otoczeniu.
To jednak za nami. Zimą i Okocimski i Puszcza rozegrały wiele sparingów, których wyniki wydają się wskazywać na tendencję wzrostową. Oczywiście mecze kontrolne nie mają żadnej większej wagi – chodzi w nich albo o dogrywanie formacji, próbę nowych ustawień, albo po prostu są kolejną jednostką treningową. Nie mniej jednak Puszcza nie przegrała kolejnych 5 meczów pokonując Okocimskiego (choć w mocno rezerwowego kadrowo). Niepołomiczanie ulegli w dwóch meczach – z Hutnikiem i Jutrzenką. Tyle samo porażek ma na swoim koncie w okresie przygotowawczym OKS. Brzeszczanie wysoko przegrali z Arką oraz – jak już wspomniano – z Puszczą. W ostatnich dwóch meczach zaprezentowali się z dobrej strony pokonując i Unię i Termalikę.
W przeciwieństwie do poprzednich okresów przygotowawczych aktywność transferowa Piwoszy była tym razem niewielka. Pozyskano zaledwie bramkarza Rafała Mazura, który i tak raczej będzie miał problem z miejscem w pierwszym składzie. Podobnie z Tomaszem Gałką. Młody napastnik, który do tej pory grał w IV lidze w Sokole Borzęcin otrzymał, dzięki dobrej grze w piątoligowych rezerwach, szansę aby jego przygoda z piłką chociaż zbliżyła się rzadko używanego przez piłkarzy słowa na „k”. Ruchów z Okocimskiej w zasadzie nie zanotowano. Choć sprowadzenie wspominanego Mazura sugeruje, że przy Aleksandrze Koziole i Robercie Błąkale miejsca w kadrze nie będzie miał kontuzjowany ostatnimi czasy Marek Pączek. Brak ofensywy transferowej w Brzesku wynika z oczywistych dwóch faktów. Po pierwsze klubu nie stać na wielkie ruchy kadrowe, a po drugie – i może najważniejsze – potencjał tego zespołu jest na tyle duży, że powinien szybko opuścić miejsce zagrożone spadkiem bez dodatkowych wzmocnień. Priorytetem było więc wyciągnięcie z zespołu to co najlepsze, stworzenie kolektywu. To naprawdę byłaby wielka sztuka, aby trenerzy Siekliński i Kulawik „spuścili” Okocimskiego do III ligi.
Puszcza szybko po zakończeniu piłkarskiej jesieni pozbyła się Zbigniewa Zakrzewskiego, wobec którego oczekiwania były zdecydowanie większe niż to co pokazał. Okazało się, że z byłego czołowego atakującego ekstraklasy pozostało nazwisko… Zespół opuścili także Dawid Sosnowski, który najprawdopodobniej zagra w Górniku Wieliczka oraz Maciej Balawender, który ostatnio zaskoczył nas w bocheńskiej Hali Widowiskowo – Sportowej okazałym gipsem na nodze (złamana kość śródstopia).
Niepołomiczanie musieli więc zadbać o obsadę linii ataku. I tę formację wzmocnili dwaj zawodnicy: Ukrainiec Roman Stepankow oraz Adrian Gębalski. Obaj zaprezentowali w meczach kontrolnych dobrą skuteczność. Pierwszy strzelił pięć goli, drugi (poprzednio Wisła Sandomierz) – cztery trafienia. Zespół realnie wzmocnił była wielka nadzieja Unii Tarnów – pomocnik Dawid Sojda. Zawodnik, którym kiedyś interesowała się Wisła będzie miał okazję udowodnienia, że wszedł w najlepszy dla piłkarza okres w karierze, a Puszcza będzie dla niego trampoliną do wyższej ligi. Tyle samo lat co Sojda ma Patryk Szewc, który operuje również w linii pomocy. Rok młodszy jest Mateusz Lampart – dla nich także przejście do Niepołomic otwiera szeroko drzwi do poważnej piłki. Ciekawym ruchem może być także transfer bocznego defensora Kamila Łączka, który jesienią był jednym z kluczowych zawodników w drugoligowcu Nadwiślanie Góra. Ruchy kadrowe w Niepołomicach – przede wszystkim pozyskanie bramkostrzelnych napastników – wraz z dotychczasowym mocnym przecież, ale nie wykorzystanym składem podobnie jak w przypadku okocimskiego dobrze rokują na najbliższe tygodnie w II lidze.
Na wiosnę Puszcza grać będzie w większości na coraz piękniejszym stadionie. Własny obiekt będzie z pewnością dużym atutem zespołu Łukasza Gorszkowa.
Sparingi:
Puszcza:
Puszcza – Wisła II Kraków 4-2
Puszcza – Hutnik Kraków 1-2
Puszcza – Limanovia 2-0
Puszcza – Jutrzenka Giebułtów 2-3
Puszcza – Sparta Kazimierza Wielka 7-0
Puszcza – Okocimski Brzesko 4-2
Puszcza – Poroniec Poronin 3-0
Puszcza – Resovia 2-0
Puszcza – Sandecja Nowy Sącz 1-1
Okocimski:
21.01 Gryf Wejherowo 2-2
24.01 Arka Gdynia 0-4
31.01 Sandecja Nowy Sącz 2-2
06.02 Limanovia Limanowa (II liga, w Krakowie)1-1
10.02 Partizan Bardejov 0-0
11.02 Puszcza Niepołomice 2-4
15.02 Unia Tarnów 3-0
21.02 Termalica Bruk-Bet Nieciecza 2-1
Transfery
Puszcza
Przybyli: Dominik Filipowski (Wiślanka Grabie), Adrian Gębalski (Wisła Sandomierz), Mateusz Lampart (Czarni Staniątki), Kamil Łączek (Nadwiślan Góra), Dawid Sojda (Unia Tarnów), Roman Stepankow (Bukowina Czerniowce), Patryk Szewc (Orzeł Przeworsk)
Ubyli:: Michał Kiełtyka (Radomiak Radom), Dariusz Sosnowski (Górnik Wieliczka), Paweł Zając (?), Zbigniew Zakrzewski (Tarnovia Tarnowo Podgórne)
Okocimski
Przybyli: Tomasz Gałka (z rezerw), Rafał Mazur (BKS Bobrzanie Bolesławiec)
Ubyli: ?
Program 20. kolejki II ligi
Mecze sobotnie:
Puszcza Niepołomice – Stal Mielec 7 marca, 13:00
Okocimski KS Brzesko – Zagłębie Sosnowiec 7 marca, 13:00
Raków Częstochowa – Górnik Wałbrzych 7 marca, 14:00
Rozwój Katowice – Stal Stalowa Wola 7 marca, 15:00
Legionovia Legionowo – Kotwica Kołobrzeg 7 marca, 15:00
Mecze niedzielne:
Błękitni Stargard Szczeciński – MKS Kluczbork 8 marca, 13:00
Nadwiślan Góra – Energetyk ROW Rybnik 8 marca, 14:00
Znicz Pruszków – Siarka Tarnobrzeg 8 marca, 16:00
Limanovia Limanowa – Wisła Puławy – odwołany
Źródło: okocimski.com, puszcza-niepolomice.pl, 90minut.pl, własne
foto: Grzegorz Golec i puszcza-niepolomice.pl