Biegaj z nami odc. 2

539 0

Poprzedni artykuł z cyklu „Biegaj z nami znajdziecie TUTAJ

.
OBUWIE

Ta część garderoby jest niewątpliwie dla biegacza najważniejsza – w końcu to od stopy zaczyna się kontakt z podłożem. Odpowiedni dobór obuwia jest więc kluczowy dla zachowania zdrowia. Najważniejszym kryterium, którym powinniśmy się kierować, jest nasza waga. Im wyższa, tym mocniej powinien być zbudowany but. Osoby mocno zbudowane lub chcące pozbyć się nadwagi powinny wybierać obuwie o grubszej podeszwie, z większą amortyzacją i mocną cholewką. Jest to konieczne z dwóch względów: po pierwsze, grubsza podeszwa lepiej zamortyzuje uderzenie stopy o podłoże, a co za tym idzie, ochroni stawy przed zbyt dużym obciążeniem. Po drugie zaś, większa waga biegacza oznacza też większe obciążenie dla konstrukcji buta, mocniejsza i bardziej masywna jego budowa wydłuży więc czas jego użytkowania. Kilka propozycji modeli różnych firm dla osób masywniej zbudowanych:

-Nike Lunarglide+ 5
-Nike Air Pegasus+ 30
-Adidas Supernova Glide 6 Boost
-Adidas Questar Cushion 2
-New Balance M870BY3
-Asics Gel-Cumulus 15

Osoby lżejsze mogą również korzystać z wyżej wymienionych modeli. Mogą sobie też jednak pozwolić na wybranie butów nieco lżejszych. Kilka propozycji:

-Nike Free 5.0+
-Asics Gel-DS Trainer 19
-Adidas Adizero Ace 6

Z punktu widzenia oszczędności polecam kupowanie butów jak i sprzętu drogą internetową. Ważne jednak, by przed zakupem przymierzyć interesujący nas model, by uniknąć przykrych niespodzianek.

ODZIEŻ

W tym temacie dużo zależy od upodobań. Propozycji na rynku jest tak wiele, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Warto pamiętać o tym, iż nie poleca się biegać w ubraniach wykonanych z bawełny, gdyż pot zamiast swobodnie przechodzić przez materiał wsiąka w niego, co nie jest zbyt przyjemne. Używanie odzieży wykonanej z materiałów technicznych likwiduje ten problem. W wyborze kierujmy się przede wszystkim własnymi odczuciami – ubranie powinno przyjemnie leżeć na skórze. Zwróćmy uwagę szczególnie na to, czy nie ma elementów mogących powodować obtarcia.

Jak natomiast dobrać ubiór do pogody? Ogólna zasada jest następująca: gdy wyjdziemy na zewnątrz, powinniśmy odczuwać lekki chłód – w ten sposób unikniemy przegrzania w czasie biegu. Zasada ta nie znajduje oczywiście zastosowania w dni gorące – wtedy ubierzmy się maksymalnie przewiewnie. W przypadku dni deszczowych i wietrznych warto mieć na podorędziu kurtkę typu wiatrówka, która ochroni nas przed przemoknięciem i wyziębieniem. Ubierać powinno się „na cebulkę”, by w razie konieczności móc założyć lub ściągnąć dane części garderoby.

Tak, jak w przypadku butów, warto kupować odzież drogą internetową. Ceny są znacznie niższe niż w sklepach stacjonarnych. W przypadku serwisów aukcyjnych koniecznie należy sprawdzić opinie na temat sprzedawcy, by nie zawieść się na nabytym produkcie. Życzymy miłych zakupów!

Plany treningowe:
Ćwiczenia rozciągające: TUTAJ

Początkowy trening dla osób rozpoczynających aktywność fizyczną

Poniedziałek Marszobieg: 30 minut – 2 minuty marszu, 3 minuty biegu na przemian
Ćwiczenia rozciągające – 10 minut
Wtorek Wolne
Środa Marszobieg: 20 minut – 2 minuty marszu, 4 minuty biegu na przemian
Ćwiczenia rozciągające – 10 minut
Czwartek Wolne
Piątek Ćwiczenia rozciągające – 10 minut
Sobota Marszobieg: 30 minut – 2 minuty marszu, 3 minuty biegu na przemian
Ćwiczenia rozciągające – 10 minut
Niedziela Wolne

Program dla osób będących umiarkowanie aktywnych fizycznie

Poniedziałek Bieg spokojny – 20 minut
Ćwiczenia rozciągające – 10 minut
Wtorek Wolne
Środa Bieg spokojny – 25 minut
Ćwiczenia rozciągające – 10 minut
Czwartek Ćwiczenia rozciągające – 10 minut
Piątek Bieg spokojny – 30 minut
Ćwiczenia rozciągające – 10 minut
Sobota Wolne
Niedziela Bieg spokojny – 40 minut
Ćwiczenia rozciągające – 10 minut

Tekst: Dominik Tabor

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *