90 lat bocheńskiej piłki nożnej – czyli kilka słów o nowej książce o Bocheńskim KS

531 0

Zanim oddamy głos autorowi, choć kilka słów skreślimy na temat książki. Publikacja Marcina Leśniaka z pewnością wypełnia dużą pustkę w publicystyce sportowej dotyczącej ziemi bocheńskiej. Obok cech popularyzatorskich systematyzuje fakty z piłkarskiego życia Bochni z personaliami, które odcisnęły na niej swoje piętno. Książkę zdobią zdjęcia, których obejrzenie nie jest możliwe na co dzień. Pochodzą one z prywatnych kolekcji, podobnie zresztą jak niektóre wyciągnięte na światło dzienne anegdoty.

Jak każda pozycja, tak i ta ma swoje braki. Dla nas największym z nich jest stosunkowo skromny udział (objętościowo) dziejów futbolu w Bochni w okresie międzywojennym (może to przez nasze prywatne zainteresowania ), a szkoda, bo to w końcu czas, kiedy kształtował się BKS, zaś miasto tętniło sportową gorączką. Reasumując: „ 90 lat bocheńskiej piłki nożnej” jest pozycją zajmującą i z pewnością będzie ważną literaturą dla dalszych prac badawczych.

Już jutro zadamy naszym czytelnikom pytania, a pierwszym dwóm osobom, które dadzą prawidłowe odpowiedzi wręczymy nagrodę w postaci ww. ksiązki.

Marcin Leśniak o książce:

Na zakończenie kursu trenera I klasy w 2010 roku musiałem napisać pracę dyplomową. Postanowiłem że tematem mojej pracy będzie historia bocheńskiej piłki nożnej, ponieważ zbliżało się 90 lecie klubu i wydawało mi się że taka publikacja może być przydatna. W roku obchodów pomyślałem że fajnie by było wydać moją historię upamiętniając losy bocheńskiej piłki które nie były zapisane w żadnych kronikach. Cieszę się że komitet organizacyjny obchodów 90-lecia na czele z panem Jarkiem Marcem kuratorem Bocheńskiego w programie obchodów wpisał wydanie historii, dzięki temu udało się opublikować moją pracę. W tym miejscu muszę wspomnieć o panach Karolu Klimie i Janie Paruchu, którzy sprawdzili pracę od strony merytorycznej, zajęli się także oprawą techniczną i projektem okładki.

W mojej publikacji skupiłem się na przedziale czasowym od początku powstania poprzez okres Górnika, Startu – Sokół. Od połowy 1977 roku kiedy piecze nad klubem przejął Zakład Przetwórstwa Hutniczego do czasów dzisiejszych przeanalizowałem dzieje naszego klubu bardzo szczegółowo sezon po sezonie. Przede wszystkim skupiłem się na najważniejszych wydarzeniach, nazwiskach prezesów działaczy trenerów i zawodników którzy na przełomie tych wszystkich lat bronili barw Bocheńskiego. Myślę że będzie to fajna lektura dla wszystkich którzy byli związani w różnych okresach z bocheńską piłką, będą oni mieli możliwość przypomnieć sobie najważniejsze daty oraz nazwiska tych z którymi spotkali się na boisku.

Serdecznie dziękuję tym którzy poświęcili dla mnie swój czas dzieląc się wspomnieniami, udostępniając prywatne fotografie i dzienniki, dzięki nim było możliwe odtworzenie historii oraz faktów nigdzie nie publikowanych.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *