Turniej Czarnego Konia. Sensacje szachowe w Gnojniku

510 0

W Gnojniku po raz 16.

Do Gnojnika na XVI Międzynarodowy Turniej Szachowy o Czarnego Konia zjechali pasjonaci i miłośnicy tej królewskiej gry.
W pierwszy dzień 25 lutego już od godziny 800 zaczęli zjeżdżać pierwsi zawodnicy. O godz. 1000 nastąpiło uroczyste otwarcie turnieju. Sędzią głównym był jak co roku Wiesław Kasperek, który czuwał nad sprawnym przeprowadzeniem turnieju, a swoim donośnym głosem trzymał dyscyplinę i porządek. W pierwszym dniu na turniej szachowy przybyło 46 uczestników.Zawody były rozgrywane systemem szwajcarskim kontrolowanym, czas gry na partię wynosił 2 x 15 min. Juniorzy rywalizowali ze sobą na dystansie 9 rund. Zwyciężył ubiegłoroczny mistrz szachowy Mirosław Lewicki ( pkt.) i tak oto źrebiątko z Gnojnika powędrowało do Czarnej. II miejsce Damian Lewtak (7,5 pkt.), na trzecim miejscu uplasował się jego brat Dominik Lewtak (7,5 pkt. ). Potem kolejne miejsca wywalczyli: Tomasz Mika, Michał Mirski, Mariusz Żuławiński, Paulina Pędrak. Znakomicie grali reprezentanci gminy Urszula Mróz z Gosprzydowej w ogólnej klasyfikacji znalazła się na 16 pozycji.

W grupie juniorów grali szachiści od 6 do 18 lat. Najmłodszymi uczestniczkami były: Kaja Krzyszkowska (Sułków), Mateusz Smoleń ( Pilzno), Konrad Ciborowski ( Kraków) i Oliwier Klimczak ( Brzesko). Cieszy nas fakt, że tak młodzi szachiści przyjeżdżają do naszej gminy. Najmłodszymi szachistami z gminy Gnojnik byli Anna Kowlaczyk z Zawady Uszewskiej i Jacek Kowalczyk z Gnojnika.

Jak się okazało, pierwszy dzień był tylko rozgrzewką. 26 lutego rozegrany został turniej OPEN, tzn. dla wszystkich szachistów i grup wiekowych, w którym udział wzięło 77 osób. 11 rund rozegranych w tym dniu pozwoliło nam na wyłonienie najlepszego szachisty w tym turnieju. Mistrzem turnieju został Daniel Frączek z Legnicy. Bardzo dobrze w turnieju grał Paweł Czarnota z Grudziądza, który uplasował się na II pozycji. Na trzecim Dariusz Mikrut ( w poprzednich latach dwukrotnie sięgał po trofeum Czarnego Konia). Kolejne miejsca zajęli: Mirosław Lewicki ( laureat pierwszego dnia turnieju), Roman Mucha, Mariusz Marek. Najlepiej z seniorek grała Edyta Jakubiec. Najstarszymi uczestnikami turnieju byli Czesław Madej ( Zaczarnie), Józef Szeląg z Biadolin. Dla najlepszych szachistów były nagrody pieniężne, a także nagrody rzeczowe. Najlepszym seniorem z gminy Gnojnik okazał się Stanisław Mróz, który w ogólnej klasyfikacji uplasował się na 18 pozycji, wygrywając przy tym z zawodnikami, którzy posiadali rankingi ELO.

Trochę historii

Turniej szachowy w Gnojniku ma wieloletnią tradycję. Zaczynało się bardzo skromnie, na szczeblu gminnym. Z uwagi na to, że miłośników tego sportu przybywało, przerodził się on w turniej międzygminny, a następnie w wojewódzki. Z roku na rok poziom uczestników był coraz wyższy i bardziej wyrównany. Do turnieju zaczęli się zgłaszać szachiści z całej Polski i tym samym ta królewska gra przyjęła charakter ogólnopolski, a od 2005 roku urosła do rangi międzynarodowej.
Niewątpliwie przyciąga główna nagroda, tj. Czarny Koń, który niezmiennie już od 16 lat wychodzi spod dłuta naszego artysty ludowego, rzeźbiarza Czesława Gazdy. Cieszy fakt, że bijemy rekordy nie tylko pod względem ilości, ale „jakości”, ponieważ z roku na rok zawodników posiadających rankingi ELO jest coraz więcej. Obsada godna pozazdroszczenia. Tak było i w tym roku.

Serdeczne podziękowania składamy sponsorom tegorocznego turnieju:
Starostwo Powiatowe w Brzesku, Firma Climax z Brzeska

Tekst: nadesłane Gmina Gnojnik

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *