Bieg Majora Bacy. Dominik Tabor najlepszy z Bocheńszczyzny

656 0

START

W biegach, które mają na celu upamiętnienie śmierci majora Jana Kaczmarczyka (pseudonim Baca), który zginął pod koniec II wojny światowej z rąk hitlerowców, w tym roku wystartowało 248 zawodników.- Bardzo wysoka temperatura na pewno przeszkadzała, ale cieszymy się że i tym razem w naszej imprezie sportowej, która ma już określoną renomę, wzięła udział tak duża liczba osób – mówi dyrektor biegu Sabina Bajda.

BIEG ze zmienioną trasą

Ze względu na przeprowadzaną modernizacją dróg oraz linii kolejowej trasa tegorocznej edycji biegu znacząco różniła się od trasy z lat ubiegłych. Zawodnicy mieli do pokonania dwie pętle o dystansie 10 km ulicami Chodenicką, Karosek i KN 2 Solidarności. Ogromny upał sprawił, że nie wszyscy dobiegli do mety. Siedem osób przerwało zawody. Większość jednak walczyła do końca, wykazując ogromną determinację.

ZWYCIĘZCY BIEGU

Pierwszy na mecie pojawił się Ruslaw Sauczuk z klubu LKB Rudnik (Ivano) na Ukrainie, z imponującym czasem 00:29:57 i tym samym pobił czas zeszłorocznego zwycięzcy, którym był wówczas jego rodak Sergii Okseniuk z czasem0:31:42.- To nie wszystko. Tym samym pobity został poprzedni rekord tego biegu z 2005 roku, który wynosił 00:30:52 – mówi Roman Maciejasz prezes Zarządu Powiatowego LOK w Bochni, który komentował cały przebieg zawodów. Drugie miejsce zajął również biegacz z Ukrainy Paulo Veretskiy z tegoż samego klubu co zwycięzca całego biegu -LKB Rudnik (Donetsk). Jego czas to 00:31:12 ( w zeszłym roku zawodnik na drugim miejscu miał czas 00:32:19). Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej wywalczył Polak Andrzej Lachowski „Fizjoterapia Kaczmarek” z Krakowa. Na mecie zjawił się z czasem 00:31:32 ( w zeszłym roku trzecie miejsce zajął zawodnik z czasem 00:32:35).

Wszystkie więc czasy w klasyfikacji generalnej były lepsze niż w zeszłorocznych zmaganiach, a rekordowy czas pierwszego zawodnika był dodatkowym, miłym akcentem na podkreślenie jubileuszowej edycji Biegu Majora Bacy.

NAJSZYBSZE WŚRÓD KOBIET

W klasyfikacji generalnej kobiet złoty medal wybiegała Ukrainka Valentyna Kiliarsko z klubu LKB Rudnik (Mykolaiv), która na mecie pojawiła się jako pierwsza wśród płci pięknej z czasem 00:37:21. Było to nieco gorszy wynik od zeszłorocznej zwyciężczyni, która miała czas 00:37:07. Tuż za nią na podium stanęła Polka Ewa Kucharska z MKS Iskra Pszczyna z czasem 00:37:28 (jest to lepszy wynik od zeszłorocznego II miejsca, które osiągnięto z czasem 00:38:10). Na trzecim miejscu znalazła się kolejna obywatelka Ukrainy Valentyna Poltavska z klubu LKB Rudnik (Odessa) z czasem 00:38:57.

STANĘLI NA PODIUM

Oprócz klasyfikacji generalnej biegacze byli nagradzani w poszczególnych kategoriach wiekowych. Kliknij TUTAJ, aby poznać wyniki wszystkich zawodników, którzy stanęli na podium.

Warto wyróżnić biegaczy z okolic Bochni

Spośród biegaczy bardzo wysokie miejsce zajął w klasyfikacji generalnej Dominik Tabor z Kopalin, który trenuje w ULKS Fajfer Łapanów. Przybiegł on na metę jako piąty z czasem 00:32:35 i jednocześnie stanął na podium jako zdobywca I miejsca w klasyfikacji mężczyzn od lat 16.

III miejsce w kategorii mężczyzn M-70 zdobył natomiast bochnianin Zygmunt Malewski (ur. w 1940r.) z czasem 00:57:52.

Jako piąta wśród kobiet pojawiła się na mecie Sabina Zgłobicka z Królówki z czasem 00:41:46. Jest to również zawodniczka trenująca w ULKS Fajfer Łapanów. Wspomniany wynik zapewnił jej I miejsce w klasyfikacji kobiet powyżej 16 lat.

Ósma na mecie wśród kobiet była bochnianka Monika Golińska z czasem 00:44:43. Czas ten jednak nie wystarczył, by stanąć na podium – zabrakło do tego 28 sekund.- Cieszy fakt, iż w tegorocznym biegu wystartowało również wielu bochnian – mówi Tomasz Głód z Klubu Biegacza z Bochni – widać, iż ta dziedzina sportu staje się coraz bardziej popularna wśród mieszkańców naszego miasta.-

WYRÓŻNIENIA DLA NAJSTARSZYCH BIEGACZY

Spośród biegaczy wyróżniono najstarszych zawodników. Byli nimi od wielu lat startująca w Biegu Majora Bacy siedemdziesięcioletnia Barbara Prymakowska z klubu Sokół Tarnów (urodzona w 1943), która na mecie pojawiła się z czasem 00:51:36 oraz mający 74 lata Stanisław Kita z Jadownik (ur. w 1939r.), z czasem 00:58:03. Warto zaznaczyć, że wśród mężczyzn pokonał on nawet 25-latka!- Nasi zawodnicy są przykładem godnym do naśladowania. To ludzie, którzy udowadniają, że wiek nie stanowi ograniczenia i zawsze można uprawiać sport, który poprawia naszą kondycję i pozwala na utrzymanie ciała w dobrym zdrowiu – mówi S. Bajda, obiecując jednocześnie, że zachęcona przykładem również zacznie uprawiać ten sport.

BIEG DZIECI I MŁODZIEŻY

Podczas biegu głównego odbywał się również bieg memoriałowy dzieci i młodzieży, w którym wystartowało 78 zawodników (42 chłopców do lat 12, 13 zawodników w wieku od 12 do 16 lat, 18 zawodniczek do lat 12 i 5 biegaczek w wieku od 12 do 16 lat). Była to również rekordowa jak dotychczas liczba młodych zawodników. Najmłodsza zawodniczka miała dwa latka. Była nią Julianna Lizak z Żor (ur. w 2011r.). Najmłodszym zawodnikiem był pięcioletni Franiu Wójtowicz z Kłaja (ur. w 2008r.).

Poniżej podajemy wyniki młodych zawodników, którzy stanęli na podium:

Kategoria dzieci do lat 12, dziewczęta:
I miejsce Joanna Pawłowska, Bochnia, r. 2002 (która w ubiegłym roku również zdobyła to miejsce!)
II miejsce Łucja Chowańska, Bochnia, r. 2002 (także powtórzyła sukces z ubiegłego roku)
III miejsce Izabela Kłósek, Bochnia, r. 2002 (podobnie jak koleżanki powyżej)

Kategoria dzieci do lat 12, chłopcy:
I miejsce Michał Bieniek, Bochnia,
II miejsce Kacper Gajli, Bochnia,
III miejsce Kacper Kukla, Łąkta Górna

Kategoria dzieci i młodzieży od 12 do 16 lat, dziewczęta:
I miejsce Izabela Wszołek, Borek,
II miejsce Patrycja Zym, Królówka,
III miejsce Izabela Osyszko, Kobyle, ( w zeszłym roku na I miejscu)

Kategoria dzieci i młodzieży od 12 do 16 lat, chłopcy:
I miejsce Patryk Zym, Łapanów,
II miejsce Arkadiusz Budzyn, Bochnia,
III miejsce Łukasz Kluba, Łapanów,

Wszyscy młodzi uczestnicy biegu dla dzieci i młodzieży otrzymali pamiątkowe medale, a zwycięzcy dyplomy i nagrody rzeczowe w postaci piłek. Najmłodszych wyróżniono maskotkami. – Serdecznie gratulujemy młodym zawodnikom, a ich rodzicom dziękujemy za przygotowanie swoich podopiecznych do zawodów. To budujące, że już od najmłodszych lat zachęcają dzieci do uprawiania sportu – mówi dyrektor biegu, a zarazem dyrektor Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bochni S. Bajda.- Mamy nadzieję, że również skorzystają z oferty bocheńskiego MOSiR-u. Zapraszamy do naszych sekcji.-

Uroczystej dekoracji wszystkich zwycięzców dokonywała córka Jana Kaczmarczyka Janina Smith oraz wiceburmistrz Bochni Robert Cerazy.

WYRÓŻNIENIA Z OKAZJI JUBILEUSZOWEGO BIEGU
Tegoroczny Bieg Majora Bacy był organizowany po raz dwudziesty. Z okazji jubileuszu wręczono pamiątkowe statuetki jego pomysłodawcom Antoniemu Cepakowi i Stanisławowi Famielcowi, córce Jana Kaczmarczyka Janinie Smith oraz Tomaszowi Głodowi z Klubu Biegacza z Bochni, który od lat charytatywnie i w sposób bardzo zaangażowany udziela się podczas organizacji biegu.

PIKNIK NAD RABĄ

Biegom, których meta tym razem znajdowała się przy budynku OSP w Chodenicach, towarzyszył „Piknik nad Rabą”. Uczestniczyły w nim całe rodziny. W jego programie znalazł się Turniej Szachów Błyskawicznych, którego zwycięzcami zostali: Michał Mirski, Piotr Widła, Bogdan Kosturkiewicz i Jacek Tyrka. Dzieci, młodzież i dorośli mogli uczestniczyć w grach i zabawach, w których wygrać można było wejściówki i karnety na siłownię, godzinne i rodzinne wejściówki na basen oraz słodycze. Przeprowadzono quiz na temat wiedzy związanej z XX Jubileuszowym Biegiem Majora Bacy oraz 760-leciem Miasta Bochni. Dodatkowymi atrakcjami były m.in. pokaz sprzętu Państwowej Straży Pożarnej i pierwszej pomocy przedmedycznej, pokaz tańca orientalnego Grupy „Amar”, występ zespołu „Bochnianie”, wesołe miasteczko Happy Shark, konkursy plastyczne, grill. Piknik nad Rabą zakończył się koncertem zespołu „Do rana” i dyskoteką.

PODZIĘKOWANIA

Dyrektor biegów Sabina Bajda składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli finansowo i organizacyjnie XX Memoriałowy Bieg Majora Bacy. Tym, którzy pomagali w sprawnym przebiegu i zabezpieczaniu zawodów, a w szczególności bocheńskiej Policji, Państwowej Straży Pożarnej w Bochni, Ochotniczej Straży Pożarnej w Chodenicach oraz Straży Miejskiej w Bochni, a także dziennikarzom, którzy przekazywali relację. Organizatorzy dziękują również wszystkim osobom, które z dobrej woli pomagaływ sprawnym przebiegu całej imprezy. Organizator jeszcze raz przeprasza za niedogodności jakie powstały w związku z zamknięciem ulic i dziękuje za wyrozumiałość.

ORGANIZATORZY I SPONSORZY
Projekt „XX Memoriału Majora Bacy” zrealizowany został przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego i Gminy Miasta Bochnia. Sponsorem XX Memoriałowego Biegu Majora Bacy było również Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Bochni.

Organizatorami XX Memoriałowego Biegu Majora Bacy byli: Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bochni, Towarzystwo MOSIR Bochnia, Miejski Dom Kultury w Bochni Klub Biegacza LOK Bochnia, TKKF Raba Bochnia, Kryta Pływalnia im. Jana Kota w Bochni.

Źródło: mosirbochnia, własne

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *